Dnešný deň patrí nám
Napísal Mgr. Marcela Timková
Utorok, 29 Október 2013
Názov podujatia:
„Dnešný deň patrí nám“!
Cieľ podujatia:
Priblížiť žiakom prostredníctvom školskej knižnice „brány života“ hodnotu vzdelania cez spoznávania neľahkého života rómskeho národa od ďalekej histórie až po súčasnosť. Len knihy a vzdelanie otvárajú bránu k lepšiemu životu, ba aj bránu do sveta – no nebude to cesta tuláka, ale cesta víťaza, ktorý prekonal sám seba a najmä predsudky, že z Róma nikdy nebude vedec či chirurg. Rómovia dokážu všetko – ak sami chcú.
Stručný popis podujatia:
Už v ranných hodinách prichádzali žiaci do školy vyobliekaní v odevoch, ktorým prezentovali tradičný odev Rómov kočovníkov. Chodbou sa niesli rezké a temperamentné melódie. Atmosféra napovedala, že dnešný deň bude patriť nám! Všetci sme sa stretli v školskej knižnici, dvere školskej knižnice boli bránou, ktorá nás preniesla k spoznávaniu koreňov nie ľahkého života rómskeho národa. Pani učiteľka Ildikó predstavila knihu Rómovia, cigáni kočovníci /Jean Pierre Liégeois/, aby žiakov oboznámila s ťažkým životom kočovníkov v minulosti, ktorý siahal ku kolíske rómskeho národa do ďalekej Indie. „Stačilo rozložiť oheň, posadať na kamene a z úst múdreho Róma začal plynúť neopakovateľný príbeh“. Príbehy, ktoré zachytilo pero nejedného nadaného rómskeho spisovateľa či pani spisovateľky. Jednotlivé diela známych autorov pochádzajúcich z rómskeho etnika predstavila pani učiteľka Alenka. Jednoduché príbehy, diela i časopisy žiaci spoznali, lebo sa s nimi stretávajú v školskej knižnici. Aktivity boli veľmi zaujímavé, zábavné i pútavé. Žiaci vedno bádali, čítali i hádali. Čo - to sme sa podučili a najmilšie bolo zistenie, že niektorí naši kamaráti neporozumeli niektorým výrazom či slovám, ktoré boli súčasťou hádaniek. Milým prekvapením bol pre nás náš spolužiak Dominik, ktorý sa pochválil, že spolu s pani učiteľkou Ildikó píše knihu spomienok, ktorú by rád venoval svojej milej babičke, jej spomienkam na ťažké roky prežité počas druhej svetovej vojny. Keď sa žiaci odobrali do svojich tried, pokračoval edukačný proces, ale tak inak - netradične, písali sme diktát v rómčine, ktorý bol super, lebo sme písali len mäkké i/ í a iní kamaráti zas čítali z Rómskeho šlabikára či Amari abecedy. Štvrtáci čítali Rómske rozprávky od pani spisovateľky Eleny Lackovej a bola to riadna fuška, lebo čítať v rómčine ako zhodnotili žiaci, to nie je žiadna sranda. V poobedňajšom čase sa chodbami základnej školy rozprestierala nevtieravá, jemná vôňa prekvapenia, ktoré nám pripravovali obetavé mamičky. Veľmi príjemným spestrením boli prednesené typické rómske čardáše i piesne pod taktovkou obetavého pána Dezidera Gábora, starého otca našich žiakov, ktorý do krásneho dňa vniesol radosť i zábavu. Pod jeho vedením sme si pekne zaspievali i skvele sa zabavili. Naše krásne čaje /dievčatá/ sa zvŕtali ako vrtuľky. Zároveň aj on upozornil žiakov, že čítanie kníh a vzdelanie sú v živote prvoradé.
Prežili sme krásny deň, veľa sme sa dozvedeli, dobre sme sa zabavili a v závere sme ochutnali pochúťku v dnešnej dobe skoro zabudnutú, poctivý chutný rómsky chlebík „marikľou“ nazývaný. Jemná vôňa, ktorá prenikala chodbami našej školy patrila práve jemu. Mamičky ho pripravili podľa tradičného receptu, ktorý si strážia a navzájom odovzdávajú generácie šikovných gazdiniek po celé stáročia. Aj napriek jeho jednoduchosti nestratil na svojej výnimočnosti a dobrej chuti. Voňavý a teplý dobre padol všetkým a tak sme sa hostili. V závere nám pani učiteľka Marcelka zdôraznila potrebu čítania, návštev školskej knižnice a učenia, lebo len vzdelanie otvára brány do života.
Vo Vtáčkovciach 29. októbra 2013
Mgr. Marcela Timková