Záložka do knihy spája školy: Vyhodnotenie

šk. rok 2015/16  « Predošlá akcia Ďalšia akcia »

Vyhodnotenie

6. ročníka česko-slovenského projektu

pre základné školy a osemročné gymnáziá

Záložka do knihy spája školy: Múdrosť ukrytá v knihách

Do projektu sa prihlásilo 859 škôl s celkovým počtom žiakov 109 982, z toho bolo:

204 českých škôl s celkovým počtom 23 394 žiakov a

655 slovenských škôl s celkovým počtom 86 588 žiakov.

Slovenská pedagogická knižnica poďakovala 23. októbra 2015 každej zúčastnenej českej i slovenskej škole za aktívnu účasť v projekte. Slovenské školy vyzvala na dobrovoľné vyhodnotenie česko-slovenského projektu a pripojenie fotografií z priebehu výroby záložiek alebo fotografií najkrajších záložiek.

Prínos česko-slovenského projektu

Výmena záložiek opäť prispela k nadviazaniu nových priateľských kontaktov medzi partnerskými školami, ukázala im ďalšie možnosti spolupráce v budúcnosti, u žiakov podporila rozvoj ich kreativity, fantázie, manuálnej zručnosti a práce s informáciami, zušľachtila ich morálne hodnoty, zábavnou formou ich pritiahla ku knihám,  podporila ich vzťah k čítaniu a posilnila ich dobrý vzťah ku školskej knižnici. Prínos stanovenej témy Múdrosť ukrytá v knihách spočíval taktiež vo vzájomnom poznávaní českých a slovenských spisovateľov prostredníctvom odporúčaných obľúbených kníh samotnými žiakmi a ich motiváciou prečítať si práve tie kamarátove. Pridanou hodnotou celého česko-slovenského projektu bolo na jednej strane oživenie vyučovacieho procesu, podpora medzipredmetných vzťahov a rozšírenie vedomostí žiakov zo slovenského jazyka a literatúry. Na druhej strane to bolo živé a výrazné zapojenie žiakov s mentálnym postihnutím, žiakov pochádzajúcich zo sociálne alebo jazykovo znevýhodneného prostredia, ktorí mimo školy nemajú prístup k čítaniu kníh.

„Záložka je mojou kamarátkou. Mám ju v čítanke. Vždy, keď ju v taške zbadám, už sa teším na nové príbehy, ktoré si prečítam.“

žiačka Karolína, 3. ročník, Základná škola, Vtáčkovce

Výber z dobrovoľného hodnotenia projektu 386 českými a slovenskými školami spolu s fotografiami z priebehu výroby záložiek alebo s fotografiami so samotnými najkrajšími záložkami je dostupný na tejto webovej adrese:

šk. rok 2015/16  « Predošlá akcia Ďalšia akcia »